Uue ajastu kontorimööbel on liikuv ja looduslähedane
Tänu hübriidsete töölahenduste võidukäigule vajame üha paindlikumaid kontoriruume: kontor […]
Covid-19 on märkimisväärselt muutnud inimeste tööelu. Osa valdkondadest, näiteks turism ja lennundus, on pidanud personali vähendama. Teistes valdkondades, näiteks kulleriteenuse pakkujatel ja supermarketites, on aga töötajate arv jõudsalt kasvanud.
Paljud töötajad on kodukontoritesse suunatud või teise üksusesse üle viidud.
Enamik tööandjaid on pidanud uusi tööolukordi ümber hindama ja töötajate omavaheliseks suhtluseks, igapäevatoiminguteks ning tööruumide kasutamiseks uued reeglid looma. Nii või teisiti saavad näiliselt ajutistest muudatustest peagi normid. Varem või hiljem naasevad inimesed tööle. Tööandjad peavad looma nende jaoks uutmoodi kontori, mis arvestab töötajate turvalisuse ja heaoluga.
Hommikune kohvijoomine, tahvlile ideede kritseldamine, arvukad märkmepaberid ja suured ekraanid mõnusates koosolekuruumides, kus levib ühise eesmärgi nimel töötavate inimeste positiivne energia, on tõeliselt nostalgiline mälestus. Kas saame kõik selle, mida kontorite juures armastame, veel kunagi tagasi? Loodetavasti, kuid teatud tingimustel.
Sage kätepesu on üks tõhusamaid kaitsemeetmeid koroonaviiruse vastu. Seetõttu peab uue kontori planeerimisel kõik igapäevahügieeniga seonduv olema kesksel kohal. Ka siis, kui koroonaviirus seljatatakse, jääb hügieen oluliseks – esimest korda ajaloos on meie põlvkond üle elanud pandeemia. Inimeste ettevaatlikkus haiglaste kolleegide suhtes ei kao üle öö.
Enne eraldati ruume privaatsuse ja akustika eesmärgil, kuid nüüd saab oluliseks füüsiline eraldatus. Koosolekulaudade ümber ja puhkealadel vähendatakse istekohti. Teineteise vastas istuvate inimeste eraldamiseks võib kasutusele võtta „aevastamiskaitsed“. Samuti ootavad töötajad väiksemaid koostööruume ja -saarekesi, mis oleks ülejäänud ruumist piisavalt eraldatud. Näiteks sobib väikseks koostööruumiks suurepäraselt Furny moodulruum Duo, mille täielik eraldatus ja suurepärane ventilatsioon teevad sellest asendamatu tööruumi ka pandeemiajärgses maailmas. Furny ühekohaline moodulkabiin Solo sobib samuti ideaalselt tulevikukontorisse, sest hea õhuvahetus ja mahe valgus võimaldavad veeta seal isegi terve päeva.
Viiruse levikut aitab tõkestada ka väikekontorite võrgustik või kabinetisüsteem, milles inimesed töötavad väiksemate töörühmadena ja teistega kokku ei puutu. Teistes kontorites viibivate kolleegidega on koosolekuid võimalik pidada näiteks digivahendite abil. Sellisel juhul peavad eri rühmad saabuma tööle eri aegadel, käima lõunal eri aegadel ning väljuma ja sisenema eri teid pidi. See tähendab, et kui keegi on haige, siis nakatab ta tõenäoliselt oma koostöörühma, kuid mitte terve ettevõtte töötajaid. Selline kontorite ülesehitus välistab võimaluse, et ühe viirusega nakatunud töötaja tõttu tuleb terve ettevõte sulgeda, sest tema lähikontaktseid on pea võimatu tuvastada.
Õues viibimine loob hea meeleolu ja aitab ka viiruste levikut takistada. Seega võib pandeemiajärgsel ajal koosolekuid, kohtumisi ja ajurünnakuid ilusa ilmaga hoopis õues pidada. Välistingimustesse loodavate koosoleku- ja puhkealade jaoks leiab sobiva välimööbli Dambiselt.
Haiglas on eraldatud sisse- ja väljapääsuteed, liikumisteekonda juhivad sildid ja viidad, pesujaamad (kraanikausid, tualetid, desinfektsiooniseadmed) asuvad strateegilistes kohtades, uksed reageerivad liikumisele, istekohad on eraldatud ja üksteisest umbes kahe meetri kaugusel. Samuti on haiglale iseloomulik, et kõik ei viibi samas ruumis, vaid inimesed on jagatud eri palatite vahel. Kontoris aitavad seda saavutada Furny moodulruumid, näiteks kuubik Team. Kui lisada veel tervisekontroll sisenemisel, UV-valguse kasutamine ja pidev kehatemperatuuri jälgimine (näiteks laua alla kinnitatud sensoritega), võivad kõik need lahendused olla abiks ka tulevikukontori kujundamisel.