Uue ajastu kontorimööbel on liikuv ja looduslähedane
Tänu hübriidsete töölahenduste võidukäigule vajame üha paindlikumaid kontoriruume: kontor […]
Tänu tehnika kiirele arengule saame korda ajada hulgaliselt asju, ilma et peaksime selleks korrakski arvuti tagant tõusma. Kahjuks kimbutavad paljusid seetõttu ka sundasendist tingitud terviseprobleemid, mis seonduvad just kontoritööga.
Õnneks on igale probleemile olemas lahendus. Tööasendist tulenevate murede ennetamisel ja parandamisel tuleb appi ergonoomiline kontorimööbel, mille eesmärk on pakkuda töötajale maksimaalset mugavust ning hoida ära vigastusi ja terviseprobleeme.
Ergonoomiline kontorisisustus hõlmab kõike alates hiiremattidest kuni kontorilaudade ja valgustuseni. Kuna ergonoomilise mööbli valik võib esialgu näida kui keeruline virvarr, oleme välja toonud mõned peamised teetähised, millele ergonoomilise mööbli valikul toetuda.
Miks valida ergonoomiline mööbel?
Ergonoomiline kontorimööbel on kasulik nii kehale kui ka vaimule. Töötaja, kelle asend on mugav ja valuvaba, suudab tööle hästi keskenduda ning saab paremini hakkama loominguliste ülesannetega.
Kui tööpäev on kulgenud ilma ebamugava sundasendita, tunneb töötaja end päeva lõpus vähem väsinuna ning tal jätkub energiat ka iseendale pühendumiseks. Lisaks jäävad terved ja õnnelikud töötajad harvemini haigeks.
Tee kindlaks, mida sinu töötajad vajavad
Ergonoomiline kontorimööbel toob kasu nii töötajale kui ka tööandjale, kuid selle eelduseks on, et mööbel sobib töötaja vajadustega. Esmalt tuleks välja selgitada, millised on töötaja peamised ülesanded – kas ta veedab enamuse aega hiirega lohistades või klaviatuuril tippides, telefoniga rääkides või käsitsi märkmeid tehes. Nendest teguritest sõltuvalt saab edasi mõelda, millised ergonoomilised vahendid tuleks esmajärjekorras soetada.
Teiseks tuleks pidada silmas ka töötajate füüsilisi parameetreid, sealhulgas näiteks pikkust ja sugu. Erinevast füüsisest tulenevalt kimbutavad meid erinevad probleemid ning seetõttu on hea töötajaga vestelda ning tuvastada, millises kontoritöö aspektis ta kõige rohkem toetust vajab.
Enne lõpliku otsuse tegemist oleks suurepärane, kui töötajad saaksid ergonoomilist mööblit ka testida. Töötajate aktiivne kaasamine mööbli valimise protsessi tagab, et ergonoomiline mööbliese ei ole lihtsalt huvitav uudistoode, vaid pikaaegne investeering tulevikku.
Milleks ergonoomilised kontorilauad ja toolid?
Kontoritöötajate põhiprobleem kipub olema pikaajaline istumine. Pikk istumine võib viia valude ja südame-veresoonkonna probleemideni, mistõttu ei ole võimalik üle hinnata püstiseismise ja ringiliikumise tähtsust. Ergonoomilised kontorilauad, mida saab reguleerida nii istuva kui ka püstiasendi jaoks, on hõlbus viis kiiresti asendit vahetada ning sundasendist välja saada. Mis kõige parem – kui juba püsti oled, on lihtsam ka sirutada, ringutada ja kontoris paar lisasammu teha.
Ehkki asendi vahetamiseks on erinevaid võimalusi, ei saa istumisest üle ega ümber. Kui istumine on vajalik, tasuks mõelda toolidele, mis selle võimalikult mugavaks ja tervislikuks teevad. Hea lahendus on ergonoomilised kontoritoolid, mis hoiavad keha asendi võimalikult neutraalsena. Ergonoomilised kontoritoolid parandavad töötaja rühti ning pakuvad tuge kehaosadele, mida kontoritöö kõige rohkem mõjutab – selgroole, kaelale ja kätele. Hea rüht aitab omakorda ennetada luu- ja lihaskonna probleeme ning selja- ja kaelavalu.
Ergonoomika – rohkem kui pelgalt mööbel
Ergonoomika hulka ei kuulu ainult mööbliesemed, vaid ka kontoris valitsevad valgus- ja helilahendused. Mõistagi on töötamiseks parim valik naturaalne päevavalgus, kuid meie laiuskraadil on seda keeruline püsivalt saavutada. Lampe valides võiks vältida pea kohalt otse alla tulvavat eredat ja tugevat valgust. Võimalusel tuleks valida pehmem valgus, mis ei paista alla otse, vaid peegeldub seintelt või laelt.
Ka liigne müratase kontoris võib keskendumist segada ning päeva lõpuks pea valutama panna. Kontorit luues või ümber ehitades tasub mõelda kajavabadele materjalidele nagu põrandavaibad või vinüülkatted.
Kui kontori ümberkorraldamine ei ole võimalik, on märksa lihtsam tuua kontorisse akustilised paneelid, mida saab paigaldada nii seintele kui ka lakke rippuma. Akustilised paneelid summutavad müra ning muudavad töökeskkonna helid pehmemaks. Produktiivsusele ja heale enesetundele aitavad kaasa ka kontoritaimed, mis on suurepärased looduslikud helineelajad. Lisaks loob roheluse vaatamine rahuliku ja keskendunud töömeeleolu.
Ergonoomika ei ole pelgalt mööbel, vaid protsess, mis hõlmab mööbli sobitamist teiste esemetega ja töötaja vajadustega. Kui teha seda õigesti, pakub ergonoomiline kontorimööbel pikaajalist positiivset mõju nii töötaja kui ka töökoha heaolule ja saavutustele.